ÇATLAK TOPUK

 

 

 

 

 

 

 

 

Topuk çatlakları yaygın olarak görülen bir diğer ayak problemidir. Özellikle görüntü olarak rahatsızlık verir ve ağrıya sebep olur. Genelde kuru cilde sahip olan kişilerde görülmektedir. Nasır olarak başlayan durum, yürüme etkisi, basma şekillerindeki bozukluklar ve kilo gibi nedenler ile hız kazanmaktadır.

Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmaların vücuda girmesini sağlar. Bu durum sağlıklı bir kişide probleme dönüşmezken, şeker hastalığı veya dolaşım bozukluğu olan kişilerde enfeksiyon riskini arttırarak ciddi problemlere neden olabilmektedir. Çatlak topuklar görsel olarak sorun oluşturduğu gibi anatomik yapıda bir bozukluk olduğunun da habercisidir. Basınç fonksiyonun hatalı olması bel fıtığı, boyun fıtığı, diz ağrıları, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkların işaretçisidir.

Genelde evde ya da pedikürde uygulanan ponza ile temizlenen çatlak topuklar daha fazla çatlak oluşumuna neden olur. Bunun nedeni ise çatlakların giderilmesi esnasında canlı dokunun da alınmasıdır. Rastgele bir biçimde topuğun ponza veya benzeri bir malzemeyle temizlenmesi çatlakların derinleşmesine yol açar. Ayrıca bir sonraki uygulamaya kadar üzerinde bakteri biriktirir.

Dünya Ayak Bakım Merkezimizde doğru yöntemlerle çatlak topuk bakımları yapılmaktadır. İlk muayenenizde dahi gözle görülür şekilde değişikliği fark etmeniz mümkündür.

ÖN MUAYENEMİZ ÜCRETSİZDİR